Csalánlevél -Urtica dioica-gyógynövény-vizelethajtó

A csalán, más néven urtica dioica, számos jótékony hatással rendelkezik, amelyek közül néhányat az alábbiakban említek meg:

1. Vízhajtó és tisztító hatás: A csalánvízhajtó hatású, ezáltal segíthet a szervezet méregtelenítésében és a veseműködés támogatásában.

2. Gyulladáscsökkentő hatás: A csalán enyhítheti az ízületi gyulladást és segíthet a reumatikus panaszok enyhítésében.

3. Segít az allergiás reakciók enyhítésében: A csalán szénanáthára is jótékony hatással lehet, enyhítve az allergiás tüneteket.

4. Támogatja a keringést: A csalán keringésjavító hatású, amely segítheti a vérnyomás csökkentését és a húgysavszint szabályozását.

5. Gazdag tápanyagforrás: Sokféle vitamin, például C-vitamin, B-vitamin, K-vitamin és ásványi anyag, például kálium és kalcium található benne, ezáltal tápláló hatással lehet a szervezetre.

Ezek csak néhány példa a csalán jótékony hatásaira, és fontos megjegyezni, hogy mindig ajánlott szakemberrel konzultálni a gyógynövények fogyasztása előtt, különösen krónikus betegségek vagy gyógyszerek szedése esetén.

Hatása:
Ízületi megbetegedésekre, erősítő, vizelethajtó, vértisztító, tejelválasztást serkenti, friss hajtását használják, leveseknek, főzelékeknek.
Epe-, májbántalmakra, gyulladáscsökkentő.
Köszvényre, hajhullásra, aranyérre, hólyaghurutra.

Egyik legjobb vértisztító, salaktalanító, méregtelenítő növény.A  vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére.

Alkalmazása:
2 dl vízben egy teáskanál szárítmány forrázatot készítünk.

Ellenjavallatok:
Gyomorpanaszokat okozhat, bőrégést és vizeletpangást.

5 dkg / csomag

530Ft

Csalánlevél -Urtica dioica-gyógynövény-vizelethajtó

SKU 18 11 2024 Kategória

Leírás

A csalán – más néven urtica dioica – az egyik leghatásosabb gyógynövény. Főleg az északi féltekén terjedt el, méghozzá azokon a területeken, ahol nitrogénben gazdag élőhelyekkel találkozhatunk. Annak ellenére, hogy minden részének van gyógyító hatása, tavasszal a felső hajtásvégeket, míg ősszel a gyökerét ajánlott felhasználni. Vízhajtó hatás mellett méregtelenítő is, csökkenti az ízületi gyulladást, enyhíti a szénanáthát, mérsékeli a vérnyomást, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, továbbá rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. További előnye, hogy számos módon fel lehet dolgozni: készíthetünk belőle teát, pestot, főzeléket vagy akár szörpöt is.

A csalán eleinte nem gyógyításra, hanem szövésre használták. Míg azonban a bronzkorban előszeretettel készítettek csalánszövetet, az ókori görögök már felismerték pozitív hatásait, és kígyóharapást is gyógyítottak vele, belsőleg pedig növényi mérgezések esetén alkalmazták. A korai természetgyógyászok az asztma egyik ellenszereként tekintettek rá.

A csalánvirágúak rendjébe és a csalánfélék családjába tartozik ez az északi féltekén őshonos gyógynövény. Főleg nedves, vízparti területeken fordul elő, de az erdei vágásokban is megtalálható. Leginkább az enyhén meszes és tápanyagokban gazdag talajt szereti ez a kétlaki, évelő, lágyszárú növény. Kúszó gyöktörzzsel és maggal is tud szaporodni.

A csalán az egyik legerősebb vértisztító növény, leveleiben rengeteg hatóanyag található – így C-vitamin, B-vitamin, K-vitamin, szerves savak, flavonoidok, illóolajok, szteroidok, kálium, kalcium és kovasav is. A gyökerek főleg növényi szterolokat, lecitint, lignánt és poliszacharidokat tartalmaznak. A leveleken és gyökereken kívül a csalánszőrről sem szabad megfeledkeznünk, azokban olyan értékes anyagok rejlenek, mint a hisztamin, a szerotonin, a hangyasav és az acetilkolin.

Rengeteg jótékony hatása mellett a csalán kellemetlenségeket is tud okozni, hiszen csípése következtében vörös, viszkető, szabálytalan alakú duzzanatok keletkeznek a bőrön. A jelentkező fájdalom általában pár percen belül enyhül, de ritkán akár napokon át is eltarthat. Kezelését tekintve a legjobb, ha az első 10 percben nem érünk az érintett területhez, így ugyanis megakadályozzuk, hogy az irritációt kiváltó anyagokat a mélyebb bőrrétegekbe is bedörzsöljük. Ezután szappanos vízzel mossuk le az érintett területet. Amennyiben nagy testfelületet érint a csípés, vagy ha az otthoni kezelés ellenére sem enyhülnek a panaszok a következő 24 órában, keressünk fel egy orvost.

Artritiszre, azaz ízületi gyulladásra már nagyon régóta (ókori Egyiptomban és Rómában) használják a csalánt, méghozzá annak gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása miatt. Gyulladáscsökkentő és vízhajtó hatásánál fogva képes enyhülést hozni ízületi gyulladások, de akár prosztata problémák esetén is, sőt, akár a prosztata-megnagyobbodás enyhébb formáira is megoldást nyújthat. Ezen kívül jótékony hatással van a májra a benne rejlő antioxidánsoknak köszönhetően. Ezek mellett remek vízhajtó, vércukorszint csökkentő hatása is van, továbbá az allergiás betegségeknél jelentkező panaszokat is enyhíti.

Számos különböző termék tartalmaz csalánt: teák, homeopátiás szerek, alkoholos tinktúrák, samponok, bőrápolási készítmények, vitaminok.

A csalánból készíthetünk teát, használhatjuk gargalizálás céljából, de főzhetünk belőle ételeket, például főzeléket vagy pestót is. Természetesen külsőleg is alkalmazhatjuk: készítsünk belőle ülő- vagy lábfürdőt, de akár hajápolásra is használhatjuk.

A csalán ősidők óta ismert, sokoldalúan alkalmazott gyógynövény, felsorolni is sok számos gyógyhatását: tisztít, salaktalanít, gyulladást csökkent, lázat csillapít, köszvényt, reumát, bőrbajokat gyógyít. Ma elsősorban a csalánlevelek vizelethajtó hatását tartjuk számon. Egyik legjobb vértisztító, salaktalanító, méregtelenítő növény. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére.

További információk

Tömeg 0.06 kg

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

Csak bejelentkezett és a terméket már megvásárolt felhasználók írhatnak véleményt.