Description
Mik az összetevői?
tyúkhúr hajtás (40%), orvosi veronika hajtás, galagonya virágzó ágvég, cickafark hajtás, orvosi zsályalevél
Hogyan készítsem el?
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Mikor fogyasszam?
Étkezés előtt fogyassza, lehetőleg ízesítés nélkül.
Meddig ihatom?
Napi egy csészével kúraszerűen, a panaszok megszűnéséig iható.
Vannak ellenjavallatok?
Terhesség, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott.
Hogyan tároljam?
Felbontás után gyermekektől elzárva, száraz, hűvös helyen, visszazárva tárolandó.
A koleszterin létfontosságú vérzsír. A görög eredetű összetett szó előtagja a „chole-“ epét jelent, a „szterin” pedig a szteroidok csoportjába tartozó olyan vegyület, mely szerves anyagokat tartalmaz. A koleszterin minden sejtben megtalálható, és minden sejtünk elő is állítja. Legnagyobb részét mi magunk termeljük, bár egyes ételek is tartalmaznak koleszterint. Szervezetünknek a hormonok és a D-vitamin előállításához, valamint az emésztéshez van rá szüksége.
Apró csomagocskákban „utazik” a koleszterin a vérünkben, a csomag kívül fehérjéből, belül lipidből, zsírból áll. Két fajtája az LDL (rossz) és a HDL (jó) koleszterin. Az LDL koleszterin, az ún. „rossz” koleszterin, mely a koleszterin szállítását végzi a májból a sejtek irányába. Ha a koleszterin túlzott mennyisége miatt a sejtek a rendelkezésre álló mennyiséget nem tudják felhasználni, az egyensúly eltolódik, és a felesleges koleszterin az érfalban lerakódik. A lerakódott koleszterin következtében nő az érelmeszesedés, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. A HDL koleszterin, az ún. „védő”-koleszterin az érfalban a már lerakódott koleszterint visszaszállítja a májba, ahol lebomlik, ezzel segíti az érfal védelmét.Ideális esetben a HDL szintje 1 mmol/liter körül van, az LDL-é 2,6 alatt, az összkoleszterinszint pedig 5 alatt. A magas koleszterinszint lehet cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés és vesebetegségek következménye, de lehet genetikai eredetű is. Ilyenkor vagy a máj termel túl sok koleszterint, vagy hiányoznak azok a receptorok, melyek lebontják azt a májban.
Az Érbarát teában található tyúkhúr kiváló zsíroldó tulajdonsággal rendelkezik, segíti az epetermelést, bontja a rossz koleszterint. (Szoptatás alatt nem ajánlott fogyasztani, mert a tejelválasztást is csökkenti.)
A veronika epehajtó, vértisztító, vérzsírcsökkentő hatású. Az agyi vérkeringést is javítja.
A galagonya rugalmasan tartja az érfalakat, hogy a vér nyomásának megfelelően tágulhassanak-szűkülhessenek.
A cickafarkfű serkenti az epeváladék-termelést és szabályozza a máj funkcióit.
A zsálya kiváló gyulladáscsökkentő és vértisztító hatású gyógynövény.
A magas koleszterinszint tüneteket, fájdalmat nem okoz, így sokan csak rutin vérvizsgálat során értesülnek róla. Minél magasabb az LDL szintje, annál nagyobb a kockázata a koszorúér-betegség kialakulásának, és minél magasabb a HDL szintje, annál kisebb ennek az esélye. Az artériákban kialakuló plakkok, melyek koleszterinből, zsírból, kalciumból és egyéb anyagokból állnak, eltömítik a véráram útját és így a szív nem jut elegendő oxigénhez és tápanyaghoz. Ha a plakk leválik és elindul az érben, agyvérzést, anginás rohamot, vagy akár szívinfarktust is okozhat.
A koleszterinszint csökkentése lelassítja, redukálja vagy meg is állíthatja a plakkok kialakulását. Ezt zsírszegény, mediterrán típusú diétával, gyógyszerekkel és gyógynövényekkel is el lehet érni, ezért ajánljuk a magas koleszterinszint megelőzésére Gyuri bácsi Tyúkhúr teakeverékét (az Érbarát teát).